T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - Erenköy Kız Lisesi

Haberler

Ara

Erenköy Kız Lisesi 1989 mezunlarından İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr. Meltem Doğan Alparslan, Aziz Haydar Konferans Salonumuzda "Eski Anadolu'da Kadın Ne Kadar Aktifti?" konulu sunumuyla öğrencilerimizle buluştu.

Ara

2023 Kasım ayından 2024 Nisan ayına kadar yapılması planlanan “My Town, My City, My Country ” adlı “e-twinning” projesi İngilizce Öğretmeni Fatma Yeşil rehberliğinde 9/A ve 11/İ sınıflarından 20 öğrenci ile gerçekleştirilecektir.  Projenin  ortakları Türkiye, Yunanistan, İspanya,  İtalya, Slovakya ve Polonya’dan çeşitli okullardır.

Projenin amacı, katılımcı ülkelerdeki öğrencilerin ilk olarak kendi ilçe/kasabalarını tanıtmaları, daha sonra yaşadıkları şehirlerin en önemli kültürel ve tarihi yönlerini tanıtmaları ve en son olarak da kendi ülkelerinden üç şehri tanıtmalarıdır. Projenin son ayı olan Mart ayında da paydaş ülkelerin yapılan çalışmaların yer aldığı “online” bir kitap oluşturması planlanmaktadır.

Ara

Erenköy Kız Lisesi Gezi Kulübü tarafından organize edilen Ankara Gezisi 25 Kasım tarihinde 36 öğrenci ve 4 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz gezi esnasında Cumhuriyetimizin ilan edildiği 1. Meclis (Kurtuluş Müzesi) ve 2.Meclisi (Cumhuriyet Müzesi), Anıtkabir, Hamamönü ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı yazdığı evi ziyaret ettiler.

Ara

Erenköy Kız Lisesi 1986 yılı mezunlarından Prof.Dr.Refika Bakoğlu "Yaşamda Neleri Sürdürebiliyoruz" konulu sunumuyla öğrenci - akademisyen buluşmaları kapsamında okulumuzun konferans salonunda öğrencilerimizle biraraya geldi.

Ara

Okulumuz MUN Kulübünden 18 öğrencinin katılımıyla 2024 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri temasıyla kriz komitesi similasyonu gerçekleştirildi. 

 

Ara

Erenköy Kız Lisesi İngilizce Dersi Zümresi tarafından, öğrencilerin konuşma becerilerini arttırmak ve sınıf dışı ortamlarda İngilizce dilni kullanma fırsatı oluşturmak maksadıyla düzenlenen İngilizce Konuşma Kulübü kasım ayı oturumu okulumuzun Alev Alatlı Kütüphanesinde 10-F sınıfı öğrencileri Ecrin Efsa Çakmak ve Nisan Aydın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Katılımcılar kadının "sportif aktivitelerin yararları ve fanatizm" üzerine fikirlerini İngilizce olarak paylaştılar. 

Ara

Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Öğrenci İle ’Yüzyılın Şarkıları’ konser etkinliğine Kaymakamımız Sn. Muhittin Pamuk ve eşi Sülün PAMUK hanımefendinin katılımlarıyla okulumuzun konferans salonunda gerçekleştirildi.

Ara

Erenköy Kız Lisesi Alev Alatlı Kütüphanesi'nde her çarşamba öğle tenefüsünde scrabble oynamaya devam ediyoruz. 

İngilizce dersi öğretmenleri Pınar Savran Ataman ve Sümeyra Bilgiç eşliğinde İngilizce kelime haznenizi geliştirmek ve eğlenceli zaman geçirmek için tüm öğrencilerimizi her hafta çarşamba günleri öğle arasında Alev Alatlı kütüphanesi'nde bekliyoruz.

Kas

Öğrencimiz Selin Cansu Demircioğlu 100m serbest ve 50m serbest yüzme kategorilerinde barajı geçerek Aralık ayında gerçekleştirilecek Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkı elde etmiştir. Öğrencimizi tebrik eder, kendisine Türkiye Şampiyonası'nda başarılar dileriz.

Kas

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama programı Kadıköy Kaymakamı sayın Muhittin PAMUK'un teşrifleri ile okulumuz konferans salonunda gerçekleştirildi. Programda göreve yeni başlayan öğretmen adayları ant içerken, emekliliğe ayrılan öğretmenlere de sertifikaları takdim edildi. Programda ayrıca "Yüzyılın Şarlıları Öğretmenler Korosu" seslendirdiği eserlerle törene renk kattı.

Kas

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni okul bahçemizde düzenlenen çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Okul Konferans Salonumuzda devam eden anma programında, Atamıza olan özlemimizi anlatan öğretmen ve öğrencilerimizin hazırladıkları performans büyük beğeni topladı.

Kas

7 Kasım Salı günü okulumuz Coğrafya Zümresi tarafından Rahmi Koç Müzesi ve Bakırköy Botanik Bahçesine gezi düzenlendi.  Öğrencilerimiz gezi boyunca yaşayarak öğrenim deneyimini zevkle gerçekleştirdiler.

Kas

Coğrafya zümresi olarak 24 Ekim tarihinde 11.sınıf öğrencilerimizi İklim, çevre ve yenilikçi çözümler dersi kapsamında Nezahat Gökyiğit Botanik bahçesine geziye götürdük.

Ekm

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Erenköy Kız Lisesi'nde velilierimiz ve ve Mezunlar Derneğimizin yönetimi ve mezunlarımızın yoğun katılımıyla coşkuyla kutlandı. Tören programı okulumuz öğrencilerinin mezunlarımızı anlattıkları resimlerden oluşan serginin açılışı ile başladı. Konferans salonunda gerçekleştirilen program ise okul müdürü Saadet Berna OCAKCIOĞLU'nun günün anlam ve önemini anlatan video mesajı ile başladı. Öğrencilerimizin hazırladıkları sahne gösterileri ile devam eden törende, 100.yıl coşkusu doruğa çıkarken okulumuzda tarih ve bugün, geçmiş ve gelecek adeta kucaklaştı.

Ekm